شنبه, 31 اردیبهشت 1401

 

یادواره شهید محمد رضا قاسمی

 


تاریخ ثبت: 1400/10/23

 

شهید محمد رضا قاسمی‌: ما با خون‌ خود جلو این‌ مزدوران‌ گرفته‌ایم‌ تا شما راحت‌ زندگی‌ کنید.  

شهید محمد رضا قاسمی‌: ما با خون‌ خود جلو این‌ مزدوران‌ گرفته‌ایم‌ تا شما راحت‌ زندگی‌ کنید.
نام و نام خانوادگی: محمدرضاقاسمی‌ترک‌آباد
نام پدر: رجبعلی
تاریخ تولد: ۱۳۴۷/۰۱/۰۱
محل زندگی: ترک‌آباداردکان
میزان تحصیلات: سوّم‌راهنمایی
محل تحصیل: دبیرستان‌شهیدانصاری‌اردکان
وضعیت تاهل: مجرّد
شغل: محصّل
نام عملیات: پدافندی
تاریخ شهادت: ۱۳۶۳/۰۵/۱۳
محل شهادت: کوشک
نحوه شهادت: اصابت‌ترکش‌به‌سر‌ودست‌وپا
محل خاکسپاری: گلزارشهدای‌ترک‌آباد
سن: ۱۶سال‌و۴ماه
سمت در جبهه: تیربارچی
نام یگان: تیپ‌الغدیریزد
تعداد دفعات شرکت در جبهه: ۲دفعه به مدت ۳ماه‌و۱۸روز
زندگی نامه شهید محمد رضا قاسمی‌ ترک‌ آباد
شهید محمّدرضا قاسمی ترک‌آباد، فرزند رجبعلی، در تاریخ ۱۳۴۷/۱/۱ همزمان با حلول سال نو و عید نوروز در یک خانواده‌ مذهبی در روستای ترک‌آباد اردکان متولّد شد و با تولّد خود شادی عید را بر خانواده مضاعف نمود . خانواده‌اش این تولّد مبارک را در ایّام شادی آفرین به فال نیک گرفتند.پدر با کار طاقت‌فرسای کشاورزی و مادر با زحمت و مشقّت خانه‌داری کمر همّت به پرورش و تربیت او بستند تا او را برای زندگی سعادتمند آماده نمایند؛ گویا احساس کرده بودند که این کودک قرار است انتخاب گردد.زمانی که ۶ ساله شد او را به مدرسه بردند . دوره ابتدایی را در دبستان سلمان ترک‌آباد با موفّقیّت طی کرد. دوره راهنمایی را در مدرسه راهنمایی هجرت ترک‌آباد گذراند. سپس برای تحصیل در دوره متوسطه به اردکان آمد و در دبیرستان شهیدانصاری در رشته تجربی ثبت ‌نام کرد.نام او،هم نشانه رضایت و خرسندی والدین از نعمت خدادادی است که به آنها عطا شده وهم نشانۀ ولایت مداری آنها است.در زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران، محمّدرضا ۱۰ ساله بود که همراه والدین در راهپیمایی‌های شهر شرکت می‌کرد و از آن درس آزادگی و مبارزه می‌آموخت.او عاشق انقلاب و امام بود و پیوسته گوش به فرمان امام. زمانی که در کلاس اوّل دبیرستان بود و ۱۵ سال نیز بیشتر نداشت، با دعوت امام (ره) مبنی بر حضوردرجبهه ها، کلاس درس و تحصیل را رها کرد و در بسیج ثبت ‌نام نمود و پس از فراگرفتن آموزش نظامی راهی جبهه شد و سنگرنشینی و رزمندگی در راه اسلام و آزادگی را بر آغوش گرم خانواده ترجیح داد.دو دفعه به جبهه رفت و مدّت ۳ ماه و ۱۸ روز از عمر کوتاه و با برکت خود، آن هم در نوجوانی و اوّل جوانی در راه جهاد و دفاع از میهن اسلامی گذراند و در جبهه مسئولیّت ‌های تک تیراندازی و تیربارچی گردان را پذیرفت.سرانجام در تاریخ ۱۳۶۳/۵/۱۳ در منطقه عملیّاتی کوشک و در عملیّات پدافندی بر اثر اصابت ترکش‌های متعدّد به سر و دست و پایش به شدّت مجروح شد و از شدّت جراحات به شهادت رسید و با پرواز روح بلندش به ملکوت به جنان پر کشید و بر شهدای کربلا مهمان شد. پیکر پاکش پس از تشییع باشکوه توسط مردم شهیدپرور اردکان و ترک‌آباد در گلزار شهدای ترک‌آباد به خاک سپرده شد.
   روحش شاد و راهش پررهروباد.
وصیت نامه شهید بزرگوار
بسم الله الرحمن الرحیم
ما که رفتیم،‌ این شما هستید که از قافله عقب ماندید و بدانید که نزدیک‌ترین راه به بهشت، راه سرخ شهادت است و برای پیدا کردن این راه کوشا باشید. ثواب شما والدینم و تمام پدر و مادر شهدا بیشتر از ثواب شهداست. چون شهید ثواب این را دارد که فقط مرگش در راه خدا بوده؛ ولی شما توانستید چنین فرزندانی را تربیت کنید که با چنین شور و شوقی در راه خدا قدم بردارند.

 

 


منبع خبر:   -   17


 

دیدگاه کاربران

     تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
    Designed in
    Narvan
     |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group